Vznik ACS Probíhající
15. sezóna
13. sezóna 12. sezóna 10. a 11. sezóna 7.,8, a 9 sezóna Další sezóny Úvodní sezóny !doctype html> Ambassadors' Concert Series
cz en

Polský Kwadrofonik

Co-organiser


polsky institute

Co-organiser


ČVUT logo

Partner koncertu

Polský koncert ACS

pořádaný společně s cyklem Salon Polski

Jan Pastwa

Ambassador Jan Pastwa

Prof. Václav Havlíček

Prof. Václav Havlíček

Pod společnou patronací velvyslance Polska pana Jana Pastwy a pana Václava Havlíčka, rektora ČVUT v Praze

Ve spolupráci s Velvyslanectvím Polské republiky v Praze a Polským institutem v Praze

8. února 2011, 19.30 hod
Aula ČVUT v Praze, Betlémská kaple

KWADROFONIK – Polsko

Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik – klavír
Magdalena Kordylasińska, Miłosz Pękala – bicí

„Byłem tu, Fryderyk.“ Inspiracje chopinowskie
„Byl jsem zde, Fryderyk.“ Chopinovské inspirace
Koncert uzavírá Mezinárodní Chopinův rok 2010 v ČR.

A concert concluding the International Year of Chopin 2010 in the CR.

Hudbu Kwadrofoniku nelze popsat jedním slovem. Žádná nálepka ji nevystihuje, ale poslouchat ji je jedinečný zážitek“. Rzeczpospolita

Všechno začalo velkolepým vítězstvím na 9. folkovém festivalu „Nová tradice” v roce 2006.
To odstartovalo společná vystoupení kvarteta, které vzniklo spoluprací dvou osobitých duet ansámblů, Lutoslawski Piano Duo a Hob-beat Percussion Duo. V roce 2007 získal Kwadrofonik zvláštní cenu (za aktuální přístup, originalitu a věrnost tradici), vůbec prvně udělenou v 3. evropské soutěži Svetozára Straciny (EBU) v Bratislavě.
Svým seskupením je soubor unikátní nejen v Polsku, ale i ve světě. Jeho členové vstupují do pozoruhodných vzájemných dialogů, přičemž dochází k pozvolné výměně rolí – z klavírů se stávají bicí nástroje a naopak perkuse se ujímají melodie.
Kromě transkripcí symfonických děl, jako je Stravinského Svěcení jara a Szymanowského Mazurky a Harnasie, tvoří jejich repertoár skladby Bély Bartóka, George Crumba a Rolfa Wallina napsané pro podobnou sestavu, ale také skladby složené přímo pro ně (např.Wojciech Ziemowit Zych, Różni, 2010).
První album „Folklove“ (2008) ocenila kritika cenou za nejlepší folkem inspirovanou nahrávku roku. Kvarteto koncertovalo na mnoha festivalech nejen v Polsku, ale také v Německu, Izraeli a Brazílii. V sezóně 2010/11 vystoupili v Kanadě, USA (Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall), v Itálii a Irsku a chystají se na koncert v Berlínské filharmonii.
Kwadrofonik je odbornou veřejností oceňován také pro své umění vytvořit z každého koncertu působivou podívanou, při níž hudebníci nápaditě a citlivě rozehrávají oba klavíry a celou škálu bicích nástrojů.

Kwadrofonik – o svém nejnovějším programu

V tomto programu jsme se snažili dotknout zdrojů lidové hudby, které mohly inspirovat Fryderyka Chopina k jeho slavným skladbám. Možná ho inspirovaly nejen tóny písní, ale i slova?
Tento koncert je příběhem, fikcí, fantazií o tom, co asi Chopina na polském folklóru zaujalo, co si po odchodu z Polska uchoval hluboko v srdci a použil pak ve svých preludiích, mazurkách a sonátách.
Ze syrové lidové látky nás dva klavíry se škálou perkusí vedou k vrcholně vytříbeným Chopinovým citacím. K osobitým, nekonvenčním hrám svádí také rozmanitost Chopinových harmonií.Tyto skladby jsou výsledkem naší cesty od zdroje přes inspiraci až k naprostému propadnutí kouzlu tohoto génia.