cz en

Bývalá velvyslankyně Bosny a Hercegoviny v ČR paní Danka Savić
za svého působení v Praze iniciovala koncert:

PONTANIMA staví duchovní mosty,


který se koná ve spolupráci s Občanským sdružením Lastavica, Velvyslanectvím Bosny a Hercegoviny v Praze, Městskou částí Praha 6
a Benediktinským arciopatstvím sv.Vojtěcha a sv. Markéty

v neděli 11. června večer (19.30 v bazilice sv. Markéty v areálu Břevnovského kláštera, Praha 6.)

Sarajevský pěvecký sbor PONTANIMA (z latinského pons-most, anima-duše), jehož repertoár zahrnuje duchovní zpěvy čtyř náboženství (katolického, pravoslavného, islámského
a židovského). Sbor vznikl v roce 1996 po ukončení válečného konfliktu, který měl rozdělit Bosnu a Hercegovinu a její obyvatele nenávratně postavit proti sobě.

Zakladatel sboru, františkánský mnich Ivo Markovič, reagoval na válku a ztrátu svých nejbližších v rodině tím, že vytvořil počáteční jádro ve františkánském klášteře sv. Antonína. V katolickém kostele se brzy po válce ozývaly pravoslavné zpěvy spolu s islámskými a židovskými písněmi a křesťanským sborovým repertoárem.

V průběhu dvaceti let své existence staví sbor svými koncerty duchovní mosty po celé Bosně a Hercegovině, v Chorvatsku, Srbsku, Černé Hoře, Slovinsku, Itálii, Rakousku, Německu, Francii, Číně a USA; je nositelem řady mezinárodních ocenění za mezináboženský dialog; vloni byl vyznamenán cenou Culture for Peace z rukou francouzského prezidenta F. Hollanda.